درباره تین کلاینت

تین كلاینت به كامپیوتر همراه با نرم افزاری گفته می شود كه جهت انجام  بسیاری از كارهای خود وابسته به كامپیوتر دیگری است به بیان دیگر قسمتی از یك شبكه است كه در آن نرم افزار یا كامپیوتر به عنوان رابط عمل می كند ، در حالی كه سرور تمام كارهای واقعی را انجام می دهد . تین كلاینت به عنوان یك كامپیوتر به تنهایی و یا به عنوان قسمتی از یك شبكه بزرگتر می باشد ، مثلاً در یك شركت یا مدرسه این نوع كامپیوتر شامل اطلاعات كافی جهت راه اندازی و برقراری ارتباط با سرور شبكه است و سرور سایر توان محاسباتی را فراهم می كند .
تین كلاینت تمام اطلاعات و امكاناتی را كه در یك بخش از نرم افزار موجود روی سرور است ، می بیند و به آنها دسترسی دارد . اما در پشت پرده برنامه ایی دیگر در سرور فعال است كه تمامی كارها را انجام می دهد .

مهم ترین دلایل استفاده از تین کلاینت :

1) كاهش هزینه ها (قیمت پایین و مصرف برق كم)

2) سهولت در نگهداری و كاربرد

3) امنیت

تین كلاینت خیلی ساده تر از یك كامپیوتر كامل و هزینه تهیه آن برای افرادی كه عمدتاً كار مشابهی انجام می دهند پایین تر است . زیرا تین كلاینت ها نسبتاً ساده هستند و تعمیر و نگهداری آنها ساده تر می باشند .تین كلاینت ها از اجزای كمتری نسبت به یك كامپیوتر استاندارد تشكیل شده اند و اجزای كمتر به معنای اشتباه و خرابی كمتر است . افرادی كه شناخت زیادی از كامپیوتر ندارند ، با تین كلاینت ها بسیار راحت تر از كامپیوترهای استاندارد با برنامه های نرم افزاری ارتباط برقرار می كنند. تین كلاینت ها با خصوصیات و كارهای كمتر ، دامنه یادگیری افراد را كوتاه و آسان می كنند و با محدود كردن دسترسی كاربران به برنامه های نفوذگر و مخل امنیت شبكه زمینه افزایش امنیت شبكه را فراهم می سازد .
گرچه یك تین كلاینت ابزارهای مناسب هر كاری را در اختیار ندارد اما كاربردهای ارزشمند بسیاری دارد . اگر یك كاربر تنها محدود به اجرای وظایف مشخص و تعریف شده ای باشد و به تمام ویژگی های یك كامپیوتر یا برنامه استاندارد نیازی نداشته باشد ، تین كلاینت گزینه مفید و مناسبی خواهد بود .

 

مینی پی سی و تین کلاینت در شبکه

طراحی سایت : sepanoweb.ir